O nas

dr Barbara Bilewicz-Kuźnia

jest doświadczonym nauczycielem akademickim Zakładu Pedagogiki Przedszkolnej, Instytutu Pedagogiki UMCS w Lublinie.

Naukowo i praktycznie zajmuje się dziecięcą  zabawą,  wczesną edukacją geometryczną, pedagogiką Friedricha Froebla, innowacjami pedagogicznymi. Jest autorką monografii pt. Edukacja geometryczna dzieci, redaktorem książki Zabawa i zabawka. Konteksty, wartość, znaczenia, współredaktorem  monografii Edukacja przedszkolna w Polsce i na świecie, wybrane zagadnienia, współautorką nagrodzonego w 2009r. w konkursie MEN programu Ku dziecku, książek edukacyjnych  Kajecik 4-latka, autorem innowacji pedagogicznej i pakietu Dar zabawy. W ramach współpracy z TVP Lublin recenzowała program edukacyjny Jedynkowe Przedszkole (2010-2012); cykl 6 odcinków programu telewizyjnego pt. Mamo Tato co wy na to, redagowała biuletyn pt. Dziecko i Przedszkole.

Wiedzę i doświadczenie z zakresu edukacji realizowanej w podejściu alternatywnym, w tym koncepcji Froebla,  zdobyła w ośrodkach naukowych i metodycznych w USA (Ann Arbor, University of Michigan, USA Froebel USA), Wielkiej Brytanii (Canterbury Christ Church University, Canterbury; Stranmillis University College Belfast,  Froebel Trust), Włoszech (Uniwersytet Carlo di Bo w Urbino), Irlandii (Leargas, Dublin), Niemczech  (Evangelisches Fröbelseminar der Diakonie Hessen, Universität Kassel, International Froebel Society).

Jest autorką i realizatorką projektów zrealizowanych we współpracy z Urzędem Miejskim w Lublinie, Wydział Oświaty to jest edukacyjnych badań w działaniu pt. Dar zabawy. Alternatywne metody i formy pracy w oparciu o koncepcję Froebla,  projektu realizowanego na szeroką skalę przez placówki przedszkolne miasta Lublin w latach 2013-2016; konsultantem i autorem innowacji pedagogicznej Matematyka z darami Froebla; autorką i koordynatorką wdrażania koncepcji edukacji geometrycznej i artystycznej.

Za działalność dydaktyczną, organizacyjną i popularyzatorską na rzecz oświaty została nagrodzona: Medalem KEN 2015;  tytułem EDUISPIRATOR 2015  w kategorii szkolnictwo wyższego za wysoką jakość działań podejmowanych w obszarze edukacji oraz nagrodą indywidualną Rektora UMCS 2016 za wyróżniającą się pracę na rzecz uczelni.

poznaj cały nasz zespół